Často se mě ptáte na tyto věci

Z čeho jsou řezby vyrobené - o jaké se jedná dřevo?

Řezby jsou vyrobené z lipového dřeva.
Pro vyřezávání je lípa nejpoužívanějším dřevem, méně se pak používá topol nebo olše. Lipové dřevo je měkké a dobře opracovatelné, nedrží však ostrou hranu. Naopak na dřevěné formy pro perníky, máslo atd. se používá ovocné dřevo, které  jelikož je tvrdé dají se z něj vyřezávat jemné detaily a nemá chuť. Protože třeba dub jež je používán společně s ořechem hlavně na nábytku je kyselý.

Jaký povrch je na řezbě?

Lipové dřevo je světlé, ale ne vždy stejné barvy. Pokud chci změnit barvu používám vodová nebo lihová mořidla, jež ztmaví – zbarví dřevo, ale zanechají viditelnou strukturu – léta dřeva. Na závěr jsou figurky nalakované vodním lakem, lze se domluvit i na voskování včelím voskem.

Vyrábíte i na zakázku?

Ano je možné se domluvit i na zakázkové výrobě.

Jak dlouho trvá samotná výroba?

Výroba se odvíjí od velikosti a složitosti daného produktu.  Pokud jde o malé figurky třeba do betlému tak výroba jedné figurky cca 4 hodiny, u větších řezeb to může být i měsíc. Rozhodující je, že se jedná o ruční výrobu jež nelze nijak urychlit. A pokud se jedná o o zakázkovou výrobu čas se prodlužuje o samotné vymyšlení a přípravy řezby.

Jak velkou řezbu je možné vyrobit?

Velikost je poměrně flexibilní, největší sochu jsem vyřezala 120 cm vysokou nebo reliéf 100 x 100 cm. Ale žádné výzvě se nebráním 🙂

Nenašli jste odpověď na Vaši otázku? Napište mi